På European Astronaut Center (EAC) i Köln tränas deltagarna till att bli riktiga astronauter. Det är en omfattande utbildning som på bästa sätt ska förbereda de blivande astronauterna för kommande rymdfärder. Här får de träna på avancerade anläggningar som ska spegla livet i rymden, bland annat får de via en fullskalig undervattensmodul öva på att befinna sig i ett tyngdlöst tillstånd.
Katherine Bennell-Pegg är en av totalt 18 deltagare som under året har möjlighet att gå EAC:s prestigefyllda utbildning. Utbildningen innebär inte bara att hon kommer kunna åka på uppdrag till den internationella rymdstationen, utan även att hon blir Australiens allra första kvinnliga astronaut – ett historiskt steg för rymdsektorn i Australien.
Men Katherine Bennell-Peggs väg har sett lite annorlunda ut än övriga deltagares. Som brittisk medborgare med dubbelt medborgarskap ansökte hon 2021 om att få delta i ESA:s antagningsprocess för blivande astronauter.