Bloggen - Rymdteknik

Skicka ut ditt studentexperiment i rymden

Nu är det dags för studenter runt om i Europa att skicka in sina förslag till experiment som ska flyga ombord på en sondraket eller ballong från Esrange utanför Kiruna.
En stor ballong släpps från en traktor i mörkret
Mrunmayee Sonna SSC
Ämnen:
´
Publicerad
2026-06-23
Dela artikel:

REXUS/BEXUS är ett svensktyskt studentprogram som Rymdstyrelsen driver tillsammans med den tyska rymdmyndigheten DLR, i samarbete med den europeiska rymdmyndigheten, ESA. Programmet ger universitetsstudenter från Europa möjlighet att utveckla egna vetenskapliga eller tekniska experiment och sedan skicka upp dem med sondraket eller stratosfärisk ballong från Esrange utanför Kiruna, som ägs och drivs av det statliga bolaget SSC Space.

Det här är en unik chans att gå från idé till verkligt rymdnära experiment. Studentteamen får inte bara bygga sin egen nyttolast, utan också arbeta med hela processen bakom ett riktigt rymdprojekt: kravställning, design, testning, dokumentation, säkerhet, integration, uppskjutningskampanj och analys av data efter flygningen.

REXUS och BEXUS

Programmet består av två delar. REXUS är raketdelen, där experiment flyger med en sondraket som når omkring 90 kilometers höjd och ger en kort period av mikrogravitation. BEXUS är ballongdelen, där experiment flyger med stratosfärisk ballong på ungefär 20 till 30 kilometers höjd under flera timmar. Det gör programmet relevant för många typer av idéer, från teknikdemonstrationer och sensorer till atmosfärmätningar, materialtester och experiment som behöver särskilda miljöförhållanden.

Experimentet behöver inte vara så komplicerat som möjligt. Det viktiga är att idén är genomtänkt, genomförbar och att den faktiskt har nytta av att flyga med raket eller ballong. ESA betonar att programmet också välkomnar nya universitet, tvärvetenskapliga team och studenter som inte tidigare arbetat med rymdprojekt.

Unik svensk bas

För svenska studenter är REXUS/BEXUS extra intressant eftersom uppskjutningarna sker här i Sverige. Esrange är en av Europas viktigaste platser för sondraketer och stratosfäriska ballonger och genom programmet får studenter möjlighet att arbeta i en miljö som annars främst används av forskare, ingenjörer och rymdorganisationer.

Den nya ansökningsomgången är nu öppen. Sista dag att skicka in ett experimentförslag är 8 oktober 2026 klockan 13.00. Efter det granskas förslagen av experter. De team som går vidare bjuds in till en urvalsworkshop vid ESA:s teknikcenter ESTEC i Nederländerna den 24 till 26 november 2026. De utvalda ballongexperimenten planeras att flyga i oktober 2027, medan raketexperimenten planeras att flyga i mars 2028. 

REXUS/BEXUS är både en utbildning och en språngbräda in i rymdsektorn. För många studenter blir det första gången de arbetar i ett internationellt rymdprojekt, med allt vad det innebär av tekniska utmaningar, samarbete och skarpa deadlines. Bland Rymdstyrelsens personal finns flera alumner från programmet som kan stå som garant att det verkligen är en möjlighet att utvecklas inom rymdsektorn.

Vem kan söka

REXUS/BEXUS riktar sig till studentteam vid universitet och högskolor i länder som är berättigade att delta i ESA:s utbildningsprogram. För svenska studenter innebär det att du kan söka som en del av ett team från ett svenskt lärosäte.

För att söka behöver ni vara minst 4 studenter i kärnteamet. Studenterna ska vara berättigade till stöd inom programmet, vilket bland annat innebär att de ska vara minst 18 år, studera på kandidat-, master- eller doktorandnivå och vara inskrivna vid ett lärosäte i ett berättigat land. Det finns ingen övre gräns för hur många studenter som kan ingå i teamet.

Teamet behöver inte bara bestå av rymdingenjörer. Tvärtom rekommenderas grupper med olika kompetenser, till exempel projektledning, naturvetenskap, mekanik, elektronik, programmering och kommunikation. Det viktiga är att ni har en genomförbar experimentidé och kan visa varför den passar för en sondraket eller stratosfärisk ballong.

Ansökan ska också ha stöd från universitetet eller högskolan. Därför behöver teamet en professor eller akademisk handledare som står bakom projektet och skickar med ett intyg om stöd.

Läs mer på ESA:s hemsida