Den amerikanska rymdorganisationen NASA meddelade i dagarna att besättningen inom månprogrammet Artemis nu gått in i karantän innan den planerade resan till vår närmaste himmlakroppsgranne. Fyra astronauter, tre män och en kvinna, ska vara borta i ungefär tio dagar och resa längre än någon annan människa gjort sedan 1970 talet. Kapseln kommer inte att landa på månen, men målet är att lägga grunden för att framtida astronauter inom några år ska kunna sätta sin fot på månen. Detta är en del av en större plan att etablera en permanent mänsklig närvaro på månen, och i nästa steg nå Mars.
En väldigt lång resa
Få av oss tänker nog på hur långt det faktiskt är till månen där den hänger på natthimlen. Den är så detaljrik att man nästan kan lura sig själv se kratern där Neil Armstrong en gång klev av sin månlandare och statuerade att just det steget var ett speciellt stort steg för mänskligheten. Det är då hissnande att inse att medelavståndet till stenbumlingen är närmare 390 000 kilometer.
Många är vi som tuggat kilometer på E4:an mellan Sveriges olika städer. Färre är det nog som gjort hela sträckan mellan Helsingborg och Haparanda, en sträcka som mäter 1590 kilometer och som tar nästan ett dygn att köra om man följer hastighetsbegränsningarna och inte tar någon paus. Snacka om träsmak.
Om vi i ett tankeexperiment skulle sätta oss i bilen och köra samma sträcka som till månen hade det varit som att köra hela E4:an 242 gånger, och då ska vi ta oss hem sen också. Tur då att NASA:s nya rymdraket SLS (Space Launch System) har förmågan att skicka iväg kapseln Orion betydligt snabbare än vad farsans gamla V70 mäktar med.
Blir hon första svensk på månen?
Den svensk-amerikanska astronauten Jessica Meir ska snart återvända till rymden, men då inte fullt så långt som till månen. Hon är del i den besättning som ska bemanna rymdstationen de kommande åtta månaderna med start i mitten av februari. Utöver en mängd forskningsuppdrag ombord på stationen kommer hon även ha rollen som befälhavare, både för kapseln besättningen åker upp med och senare även för hela rymdstationen.







