Rymdsonden Rosetta har färdats genom rymden i snart tio år för att nå sitt mål – kometen Churyumov-Gerasimenko. Ombord finns svenska instrument som för första gången i detalj ska undersöka en komet. Den 12 november efter klockan 17 sätter en landare sina fötter på kometen. Blogginläggen på Rymdkanalen denna vecka ägnas helt åt kometlandningen.
Sedan den 2 mars 2004 har Rosetta flugit i rymden på väg mot kometen Churyumov-Gerasimenko. På vägen har Rosetta passerat Mars och rundat jorden ett flertal gånger. Rymdsonden har också fotograferat och samlat in viktiga fakta om olika asteroider som passerats under vägen. I juni 2011 hade Rosetta kommit så långt ut i rymden att inga solstrålar längre kunde nå farkostens solpaneler och försörja den med ström. Nästan alla datorer och instrument ombord släcktes ner. Först tre år senare, i januari 2014, väcktes Rosetta ur sin dvala och påbörjade den sista delen av resan mot Churyumov-Gerasimenko. Sedan dess har Rosetta kommit närmare och närmare, flera gånger har kometens yta fotograferats och analyserats. Snart väntar uppdragets riktiga höjdpunkt – att för första gången släppa ner en landare på kometen och därmed kunna undersöka den i detalj.
Nästa onsdag, den 12 november, ska landaren Philae släppas ner på kometen. Strax efter klockan 17 avslutas inflygningen med vad forskarna hoppas ska bli en lyckad landning på den ojämna kometytan. Följ med under vår temavecka här på Rymdkanalen!