Bloggen

Rosettas buss på Vetenskapsfestivalen

´
Publicerad
2014-05-12
Uppdaterad
2018-03-15
Dela artikel:

Klipp: En mobil utställning om kometjägaren Rosetta besökte Internationella Vetenskapsfestivalen i Göteborg.

Den 5 maj inleddes Internationella Vetenskapsfestivalen i Göteborg. Under helgen besöktes festivalen av en mobil utställning om kometjägaren Rosetta. Missade du evenemanget men ändå vill besöka Rosetta-bussen? Titta på filmen här!

Internationella Vetenskapsfestivalen är en av Europas största populärvetenskapliga evenemang. I år var det dags för den sjuttonde upplagan i följd. Under helgen hölls flera föreläsningar om rymdverksamhet på Universeum. På plats, parkerad vid Universeum, fanns också en mobil utställning om kometjägaren Rosetta.

Nu kör Rosetta-bussen vidare mot nya mål. Men ända fram till den 16 maj har alla skolelever möjlighet att besöka Internationella Vetenskapsfestivalen. Året om kan du förstås hälsa på hos Universeum, Sveriges nationella Science Center, fullt av spännande aktiviteter för alla rymdintresserade.

Missa inte nästa film om Rosetta-bussen som kommer imorgon här på Rymdkanalen.