Flera valsorter är utrotningshotade. Därför är det viktigt att hålla noggrann koll på hur många valar som finns och om valbestånden i världen ökar eller minskar. Tidigare har valar fått räknas från exempelvis land eller från båt, ett både svårt och tidskrävande uppdrag. Men nu testas en ny metod – att upptäcka valar med hjälp av satellitbilder.
Utanför Golfo Nuevo, en halvö längs Argentinas kust, samlas många valar för att para sig och kalva. Bland annat den så kallade Southern Right-valen, en art som drabbats hårt av både kalvdödlighet och valfångst. Hur många Southern Right-valar som finns är därför svårt att uppskatta.
Med hjälp av högupplösta satellitbilder har forskarna nu lyckats undersöka beståndet av dessa valar i Golfo Nuevo. Bilder har tagits automatiskt när kameran registrerat objekt som ser ut som valar och när dessa objekt hittats på platser där valar brukar befinna sig. För att vara helt säkra på tillförlitligheten har forskarna sedan själva studerat bilderna närmare.
Än så länge är metoden bara på försöksstadiet. Men forskarna har goda förhoppningar om att fortsätta använda satelliter i arbetet med att identifiera valar. Under första försöket hittades 55 Southern Right-valar.
Satellitbilder på valar jämfört med ett flygfoto i samma skala (högst upp till höger). Källa: British Antarctic Survey