Bloggen

Solens magnetiska pol håller på att kastas om

´
Publicerad
2013-09-18
Uppdaterad
2018-03-15
Dela artikel:

Med anledning av att solens magnetiska pol håller på att byta plats så frågade vi Henrik Lundstedt som är docent och solforskare på Institutet för rymdfysik (IRF) i Lund om hur solens magnetfält ser ut och om den förändring som pågår just nu påverkar oss i Sverige?


”Solens storskaliga magnetfält delas in i sektorer, antingen utåt- eller inåtriktat. Skiljelinjen mellan sektorerna ser ut som sicksacksömmen på en baseboll. Nära solfläcksmaximum har vi mycket krökning som sedan helt vänds. Vid norra polen har det redan skett.


Heliosfären delas upp av den heliosfäriska strömytan, som motsvaras av sektorgränserna (basebollen). Jorden befinner sig alltså i olika sektor och berörs av antingen utåt- eller inåtriktade magnetfält. Jorden korsar sektorgränserna olika ofta berodde på solcykeln. Även om solens polbyte är en kolossal process, och oerhört fascinerande, så bör vi emellertid inte påverkas nämnvärt och speciellt inte Sverige.


Todd och Phil som intervjuas i filmen (ovan) är mina solkollegor från Stanford som jag har känt i över 30 år sedan jag först började forska där. Redan i början av 1980-talet studerade man om förhållande på jorden förändras i samband med sektorgränspassager. Själv studerade jag hur stormaktivitetsindexet Vorticity Area Index (VAI) varierade i samband med sektorgränser och även den jordmagnetiska aktiviteten. Vi försökte förstå VAI:s variation utifrån hur jordens atmosfäriska elektriska fält påverkades av varierande inflöde av kosmisk strålning och flarestrålning.


Idag studerar jag hur solstomar organiseras av solens storskaliga magnetfält och sektorer.
Nu använder jag emellertid de senaste fantastiska observationerna av vektormagnetfält-instrumentet som heter Helioseismic Magnetic Imager (HMI) och finns ombord på satelliten Solar Dynamics Observatory (SDO).”