En meteor har slagit ned i Ryssland över Uralbergen idag. Sex ryska städer har drabbats och rapporter om att bitar av meteoren ska ha nått marken har också kommit in.
Meteornedslaget har troligen ingen koppling till den asteroid, 2012 DA14, som vi vet kommer att passerar nära jorden senare idag. Den passerar på säkert avstånd så det finns ingen risk att den ska träffa jorden.
Astronomen Phil Plait skriver på sin blogg att meteoren verkar komma från en annan bana än asteroiden 2012 DA14, alltså från ett annat håll på himlen. Dessutom slog den ner hela 16 timmar före asteroidpassagen.
En meteor kan synas som ett ljussken på himlen. Ett sken som uppstår på cirka 100 km höjd när meteoroiden förångas vid kollisionen med luftmolekylerna. De flesta meteoroiderna når aldrig jordytan, men de som gör det kallas meteoriter.
Den här typen av nedslag som idag har skett i Ryssland är väldigt ovanliga. Liknande skador har man inte sett sen en händelse i Tunguska, Sibirien 1908, då stora skogsområden jämnades med marken av en meteorexplosion.
Flera personer i Ryssland har lyckats fånga nedslaget på film. Här är ett av dem. Fler kan du se på Phil Plaits blogg.