Uppsalabaserade företaget ÅAC Microtec har tillsammans med SP Devices och Wireless System Integration utvecklat en miniatyriserad plattform för mjukvaruradio, Software Defined Radio (SDR).
SDR förväntas bli framtiden för radiokommunikation. Den generella idén med SDR är att ersätta radiohårdvara med digital signalbehandling som implementeras med mjukvara och som körs i en processor (CPU).
Den huvudsakliga fördelen för den miniatyriserade plattformen är ökad flexibilitet; genom att helt enkelt byta mjukvara kan samma hårdvaruplattform gå från att hantera en radiovågform och protokoll till att hantera en helt annan radiovågform och protokoll. Den flexibilitet som den nya plattformen ger används redan idag med i militära applikationer men den används ännu inte i samma utsträckning på andra områden.
SDR har stor potential för satellitkommunikation. Radiolänken mellan satelliter och jorden har ofta olika krav på bärvågsfrekvens, modulation, vågform och kodningsschema, allt beroende på satellitens uppdrag. Med traditionella radiolösningar medför det att man måste utveckla en radiohårdvara som är unik för varje uppdrag. Med SDR kan samma miniatyriserade plattform användas för olika satellittyper, det är bara att byta mjukvaran som kommunikation.