Som vi skrev om igår här på Rymdkanalen så kommer en s.k. Venuspassage att inträffa den 6 juni i år. Och för den som vill ladda upp lite inför denna astronomiska händelse vill vi tipsa om en bok i ämnet. Det är den brittiska författaren Andrea Wulf som skirivit boken "Jakten på Venus" om det spännande arbetet som 1700-talets astronomer genomförde under två venuspassager. Boken är utgiven av Leopard förlag och de skriver så här om boken:
"Jakten på Venus är den fascinerande historien om hur vetenskapsmän över hela världen slog sig samman i slutet av 1760-talet för att studera hur lång tid det tog för planeten Venus att passera solen. För första gången skulle det vara möjligt att beräkna avståndet till och mellan planeterna i solsystemet. Men hindren var otaliga: krig, pirater, pest, iskyla och djungelhetta.
Andrea Wulf har skrivit en underbar berättelse, fylld av excentriska personligheter och tragiska livsöden, om detta det första globala vetenskapliga samarbetet."