Idag är det planerat för uppsändning med uppdrag Mars. Det är NASA som klockan 16.02 skickar upp Curiosity eller the Mars Science Laboratory, som det också heter.
Vi håller tummarna att vädret fortsätter vara ok. Det ska komma upp en livesändning på NASAs hemsida när det är dags så titta in där då.
Curiosity är den mest avancerade rovern som någonsin landat på en annan planet och den beräknas landa på Mars i augusti 2012. Curiosity ska sedan på Mars kolla om landningsområdet har haft miljöförhållanden som stödjer mikrobiellt liv och om det har sparats några ledtrådar. Spännande! Läs mer här.
Som vanligt har NASA en massa bra grejer, men på engelska.
Curiositys blogg
Information om teamet bakom uppsändningen
Lite mer om raketen
Twitter
Facebook, med underbart rolig presentation... Who's got six wheels, a laser and is leaving for Mars in 2011? Me. I'm Curiosity, aka the Mars Science Laboratory.
Bloggen
Uppdrag på Mars, idag är det uppsändning!

NASA
Rymdbloggen
-

Till Mars måne och tillbaka
19 oktober 2026 -

Sophie Adenot tillbaka i Europa efter den rekordlånga rymdfärden
16 oktober 2026 -

Jessica Meir hemma efter nära åtta månader i rymden
07 oktober 2026 -

Nobelpris för neutriner fångade i Sydpolens is
06 oktober 2026 -

Ny besättning på ISS inför Jessica Meirs hemresa
02 oktober 2026
