
Igår kväll landade vi i soliga och varma Orlando där vi just nu befinner oss. Orlando ligger ungefär en timmes bilfärd ifrån Cape Canaveral och Titusville där vi kommer ha vår bas från och med lördag.
Här är rymdnyheter förstasidesstoff och många här verkar vara engagerade i vad som händer med rymdprogrammet. Många här jobbar med eller känner någon som direkt eller indirekt jobbar med rymdprogrammet och därför påverkas många här när rymdfärjorna inte längre ska skjutas upp.
På nyheterna i morse riktades det skarp kritik mot NASA på hur man fördelat pengarna inom Constellation-programmet som Obama stoppade i april. För att slippa kritik om förseningar så beslutade NASA att bygga en uppskjutningsramp till den nya raketen innan det var helt spikat att programmet verkligen kunde genomföras till fullo. Den nu halvfärdiga uppskjutningsrampen har kostat 500 miljoner dollar att bygga men kommer nu troligtvis bara att stå och samla damm eftersom det inte kommer att byggas någon raket till den.
Men dagens största nyhet är såklart att måndagens uppskjutning av Discovery kommer att skjutas fram minst ett dygn. Detta beror på två kväve- och helium-läckage som man har hittat. Under förra veckan åtgärdade man ett bränsleläckage men detta är alltså inte relaterat till det här läckaget. Det anses inte vara något komplicerat att åtgärda men däremot så tar det upp till 16 timmar att tömma och fylla på gasen från tanken igen. Nedräkningen skulle ha börjat idag men har på grund av detta fått flytta fram till på lördag. Det innebär att uppskjutningen inte kommer att tidigare än på tisdag klockan 21.17 svensk tid. På morgonens presskonferens meddelade NASA att man har ett uppskjutningsfönster som sträcker sig fram till 7 november och att det är 70% chans för okej väder under tisdag, onsdag och torsdag. "Vi flyger henne när hon är redo för det" säger Jeff Spoulding, Test Director på NASA. Vi kommer att vara här i två veckor så vi har utrymme för några förseningar.
Något som också har uppmärksammats här är att det är kongressval i USA på tisdag och NASA är tydliga med att dom har uppmanat alla sina anställda att gå och rösta i förväg.
Missa inte chansen att rösta fram din favoritväckningslåt. Den låt som får flest röster spelas upp för astronauterna på STS-133 när dom är uppe i rymden! Dafo röstade på "She blinded me with science" med Tomas Dolby och Sebben röstade på Foo Fighters "Learning to Fly" :) Du kan rösta här. Du kan också ladda upp en bild på dig som får följa med upp i rymden på Face in Space.
Om ni har några frågor eller tips så kommentera gärna eller maila på sebastian.lindroth.ahl@gmail.com. Nu ska vi ut och upptäcka Orlando. Vi återkommer med fler rapporter härifrån Florida! :)

