Bloggen

Gästblogg: Onsdagen den 18, på tur till Abisko

´
Publicerad
2010-08-24
Uppdaterad
2018-03-15
Dela artikel:
Tur på fjället

Vi fick gå upp rätt tidigt för att packa för vi skulle till Abisko. Fast innan det gjorde vi ett besök i gruvan LKAB och där fick vi massor av information, nästan lite för mycket.  Vi tyckte det var häftigt att vara så långt nere i en gruva fast vi ville gärna åka längre ner. Efter det så gick vi alla till bilarna och började åka till Abisko. 

När vi kom hit kastade vi in väskorna i våra rum och tog den läskiga linbanan upp på fjället. Alla tog fram sina kameror och tog massor med kort för det var en sådan fantastisk utsikt! Vi såg bl a Lapporten.

Efter lunchen på fjället så gick vi en liten sväng och Lisa berättade att fjället vi stod på hade varit under vatten en gång i tiden. Hon berättade också om tundran och att bergen hade varit vulkaner innan. När vi åkte ner igen så tog vi en liten sväng utmed Abiskojåkka och vattnet som rann där kom från glaciärerna. Vattnet var iskallt och jättegott. Några av oss vågade doppa fötterna. Vi hittade en död fjällämmel som Lisa skickade till Uppsala forskningsinstitut.

Efter det så gick vi till rummen och en del duschade och gjorde sig i ordning för middagen på restaurangen och fick trerättersmiddag som bestod av: sill och potatis med sås, lammkött med rödvinssås och till efterrätt fick vi rabarberkompott med grädde och det var gött! Sen var alla okoncentrerade och trötta, men nöjda och väldigt glada. I morgon är det en ny dag med nya äventyr på fjället! 

Gästbloggen skrivs av de tio 15-åriga tjejer som i förra veckan gjorde Space Camp resa med Balthazar i Skövde, läs mer här.