Bloggen

Raketsurfing och flygande bilar

´
Publicerad
2010-01-22
Uppdaterad
2018-03-15
Dela artikel:

MOLLER international

När vi ändå är inne på framtiden och framtidsyrken passar vi på att bjuda på några citat ur en uppsatstävling Rymdstyrelsen hade för ett par år sen om hur framtiden, 50 år framåt, kan se ut sett ur ett barns perspektiv. Smått fantastiskt faktiskt!

- På 50 år så kommer man nog att kunna hitta mycket mer fakta om rymden. Men jag tror inte att det kommer gå så långt att vi kommer att bo i rymden. För varför ska vi då lägga ner så mycket tid på att forska om jorden?
Ebba 14 år

- I Göteborg om 50 år kommer inga tjuvar finnas. Man kan åka till Mars och bilar flyger. Jag kommer vara en Ninja, Lisa hon är också en Ninja.
Asta, 8 år

- Det kommer mer djur som är konstiga. Skolorna blir större. Allt blir dyrare. Man har kommit på det man inte kom på innan i rymden. Upptäckt mer än förut. Nya frisyrer, nya namn.
Emilia 8 år                                                                                         

- I framtiden räknas öl som saft för 5-åringar och nu har man också upptäckt att barn är väldigt bra på att köra bil speciellt Ford Mustang Gt.
I Sverige har vi skapat en ny sport, Raketsurfing. Det är en bräda med en raketmotor bak på brädan.
Anton 11 år

Bild: Moller International