Hola!
Sitter just nu i kontrollrummet i NOT. Jag blev just klar med att ta spektrat på WASP-12 för sista gången.
Tänkte att någon av er kanske undrar hur det har gått för oss med observationerna. På stort kan man säga att det inte kunde ha gått mycket bättre. Allt har flutit på som på räls. Det är möjligt att vi sitter på de bästa datan i världen på detta planetsystem (fast det kan jag egentligen inte säga förrän reduktionen är klar och vi har slutresultatet).
Igår gjorde vi de fotometriska observationerna av passagen och spektroskopin har vi gjort både i förrgår, igår samt idag för att få med alla extremhastigheter samt spektrat i mid-transit för att kunna söka efter spår av planetens atmosfär (lägg märke till att ingen har försökt sig på att undersöka atmosfären på denna planet tidigare!). Litiumlinjerna får vi gratis från dessa data för att kunna se om de senaste rönen angående litiumhalt i stjärnors fotosfär stämmer även på detta system.
Två post-doc-killar gör snart reduktionen av spektrat (och fotometrin, då mina kunskaper och för mig tillgänglig programvara troligen inte utnyttjar den högkvalitativa datan fullt ut. Jag kommer dock att göra min egen reduktion av datan också för att se hur stor skillnaden är).
Angående La Palma kan jag bara säga att det är ett paradis på jorden (ovan molnen dock). Det går inte att beskriva i ord hur naturen ser ut. Ni kommer få se otroliga foton, men de är en ovärdig representation för verkligheten i detta fall. Att stå på en klippa på 2400m höjd och ett steg framför sig ha minst 100m fritt fall tills man når molnen och ytterligare en okänd distans tills man når andra intressanta geologiska formationer går inte att få in på bild.
Vi har har det otroligt bra och detta har gått förbi mina allra högsta förväntningar! Tack till er som hjälpt mig hit.
Mvh Mikael
Mikael Ingemyr går tredje årskursen på Rymdgymnasiet i Kiruna. Han och Helena Holma (som också gästbloggar på Rymdkanalen) har bland annat döpt asteroider. Läs mer här.