Välkommen på seminarium och mingel i Almedalen

I ett mer ansträngt säkerhetsläge blir beredskap avgörande. Satelliter möjliggör krishantering, säkrar kommunikation och skyddar infrastruktur. Genom satsningar på svensk rymdkapacitet, som Esrange, kan vi säkra att vi står redo. Vad görs idag och vad mer behövs för att trygga Sverige?
Gotland från rymden
ESA/Copernicus
´
Publicerad
2025-05-20
Dela artikel:

Ett säkrare Sverige med hjälp av rymden

Genom att stärka den svenska rymdsektorn kan vi bidra till att skydda viktiga samhällsfunktioner, säkerställa satellitbaserade tjänster och öka vår motståndskraft mot yttre hot. EU tillsammans med den europeiska rymdorganisationen ESA:s satsningar på rymdteknologi, inklusive utvecklingen av egna bärraketer, markstationer och satelliter för säker kommunikation, är centrala för att minska sårbarheter och stärka Europas handlingsfrihet. För även om rymden inte har några gränser är de högst påtagliga nere på marken just nu.

Välkommen till ett samtal med bland andra astronauten Marcus Wandt och Rymdstyrelsens generaldirektör Ella Carlsson om hur Sverige kan nyttja rymden för att öka vår säkerhet och bidra till ett starkare Europa.

Det praktiska:

Rymdmingel

Ta sedan chansen att möta representanter från den svenska rymdsektorn på Rymdstyrelsens mingel, också det i Framtidens trädgård 17.00-19.00.

Till minglet måste man anmäla sig och det gör du via denna länk