Hitta en relevant utlysning
Registrera ditt företag i ESA:s upphandlingsportal ESA Star, där utlysningar publiceras löpande inom olika program. Det finns även utlysningar som alltid är öppna och som erbjuds via ESA:s OSIP-plattform.
För industridrivna projekt där aktiviteten definieras själv och upphandlingen sker genom direktförhandling gäller följande process:
1. Skicka in en skissansökan (eng. outline proposal)
En skissansökan är en kort beskrivning av projektidén som skickas till ESA för en första bedömning. Den bör innehålla:
- Projektets syfte och mål
- Teknisk lösning
- Förväntade resultat
- Budget och tidsplan
ESA återkommer med besked om ni går vidare till nästa steg.
OBS! Inom Business Applications programmet (BASS) finns det dessutom ett extra pitch-steg innan skissansökan (eng. activity pitch questionnaire (APQ)).
2. Ansök om godkännande av finansiering från Rymdstyrelsen
Om ESA godkänner skissansökan behövs i de flesta fall ett skriftligt godkännande av finansiering från Rymdstyrelsen, innan en fullständig ansökan (eng. full proposal) skickas till ESA. Använd Rymdstyrelsens mall [LK4] för ansökan och skicka in den med hänsyn till att handläggningstiden kan ta upp till sex veckor. Skissansökan som godkänts av ESA bifogas tillsammans med ansökan till Rymdstyrelsen. Rymdstyrelsen bedömer projektets relevans och om det ryms inom Sveriges deltagande i ESA-programmet.
3. Skicka in fullständig ansökan (eng. full proposal) till ESA
När Rymdstyrelsen har godkännt ansökan om finansieringen, kan den fullständiga ansökan skickas in till ESA. Den ska innehålla:
- Detaljerad teknisk beskrivning
- Genomförandeplan
- Budget
- Företagsinformation
ESA gör en slutlig bedömning och beslutar om projektet ska finansieras.
5. Kontrakt eller samarbetsavtal med ESA
Om projektet godkänns får ni ett kontrakt eller samarbetsavtal med ESA. Projektet genomförs enligt ESA:s regler, med teknisk uppföljning och rapportering.
OBS! För ett ESA-drivet projekt upphandlat i konkurrens finns inte det inledande steget med en skissansökan (eng. outline proposal) utan processen startar direkt med steg 2 - Ansök om godkännande av finansiering från Rymdstyrelsen, enligt ovan.
Är det frågan om ett tillägg till ett existerande kontrakt (CCN) förhandlas först innehållet i ändringen med ESA och sedan söks ett godkännande av finansiering från Rymdstyrelsen.
Tips!
- Läs igenom Rymdstyrelsens hemsida ordentligt. All information som krävs för en ansökan finns här.
- Kontakta Rymdstyrelsen tidigt – vi hjälper dig att förstå processen och vad som krävs om hemsidan inte har varit till tillräckligt tydlig.
- Läs ESA:s mallar och riktlinjer noga – de är detaljerade, men ger tydlig vägledning.
- Var realistisk med budget och tid – ESA värdesätter trovärdiga och genomförbara projekt.
[LK1]Länk till ESA - esa-star: open for business
[LK2]Länk till ESA - The Open Space Innovation Platform (OSIP)
[LK3]Länk till [Nivå: 1B 2E]
[LK4]Klickbar länk till ansökningsformuläret.
